Český lékopis 1997

Graminis radix

1999

Oddenek pýru

Synonyma. Graminis rhizoma, Radix graminis, Rhizoma graminis

Je to celý nebo řezaný omytý a usušený oddenek druhu Agropyron repens (L.) BEAUV. (Elymus repens (L.) GOULD), bez adventivních kořenů.

Vlastnosti

Makroskopický a mikroskopický popis, viz Zkoušky totožnosti A a B.

Zkoušky totožnosti

  1. Lesklé, nažloutlé, světle hnědé nebo žlutohnědé kousky oddenku 2 mm až 3 mm silné, podélně rýhované. Nodia (kolénka) se zbytky velmi tenkých kořenů a bělavými nebo nahnědlými šupinovitými listy; internodia (články) jsou více než 6 cm dlouhá, podélně rýhovaná, uvnitř dutá. Na příčném řezu nodii je patrná nažloutlá dřeň.
  2. Droga se upráškuje (355). Prášek je bělavě žlutý. Pozoruje se pod mikroskopem v chloralhydrátu RS. Práškovaná droga je charakteristická těmito znaky: úlomky pokožky kryté silnou kutikulou, buňky pokožky jsou pravoúhlé, protáhlé, se stěnami ztlustlými, tečkovanými, mírně vlnitě zprohýbanými, vzájemně se střfdají s malými okrouhlými až téměř čtvercovými buňkami, buňky endodermis podkovovitě ztlustlé; četné úlomky mírně ztlustlých vláken a skupin cév se štěrbinovitými tečkami nebo cév šroubovitě a prstencovitě ztlustlých.

Zkoušky na čistotu

Cynodon dactylon, Imperata cylindrica. Droga se pozoruje pod mikroskopem v jodu RSl. Nejsou patrná modře zbarvená škrobové zrna ani podkovovitě ztlustlé buňky endodermis.

Cizí příměsi (2.8.2). Nejvýše 15, 0 % šedočerných kousků oddenků (řezaná droga).

Látky extrahovatelné vodou. 5,0 g práškované drogy (355) se smíchá s 200 ml vroucí vody R a za občasného protřepávání se nechá 10 min stát. Po ochlazení se doplní vodou R na 200,0 ml a zfiltruje se. 20,0 ml filtrátu se odpaří na vodní lázni do sucha. Zbytek se suší v sušárně při 100 °C až 105 °C. Zbytek po vysušení váží nejméně 0,125 g (25 °Io).

Ztráta sušením (2.2.32). Nejvýše 12,0 °Io; 1,000 g práškované drogy (355) se suší 2 h v sušárně při 100 °C až 105 °C.

Celkový popel (2.4.16) Nejvýše 5,0%.

Popel nerozpustný v kyselině chlorovodíkové (2.8.1). Nejvýše 1,5%.

Uchování

V dobře uzavřených obalech, chráněn před světlem.