Natrii pertechnetatis[99mTc] sine fissione forman solutio iniectabilis
Injekce s technecistanem[99mTc] sodným (neštěpným produktem)
Článek se vztahuje na injekční roztok technecistanu [99mTc] sodného, který byl získán z molybdenu-99 připraveného ozařováním molybdenu neutrony. Injekční roztok technecistanu [99mTc] sodného, který byl získán z molybdenu-99 extrahovaného ze štěpných produktů uranu, je popsán v článku Injekce s technecistanem [99mTc] sodným (štěpným produktem).
Je to sterilní roztok obsahující technecium-99m ve formě technecistanového iontu, izotonizovaný chloridem sodným. Technecium-99m je radionuklid vzniklý přeměnou molybdenu-99. Molybden-99 je radioaktivní izotop molybdenu získaný ozařováním molybdenu neutrony. Přípravek obsahuje 90,0 % až 110,0 % deklarované radioaktivity technecia-99m k referenčnímu datu a hodině uvedeným v označení. Nejméně 95 % radioaktivity odpovídá techneciu99m ve formě technecistanového iontu.
Radioaktivita, vyj ádřená v procentech z celkové radioaktivity a vztažená k datu a hodině podání, příslušející jiným radionuldidům než techneciu-99m, kromě té, která vznikne při přeměně technecia-99m na technecium-99, není větší, než je uvedeno níže:
molybden-99 | 0,1% |
ostatní radionuklidové nečistoty | 0,01 % |
Injekční roztok může být připraven ze sterilního přípravku molybdenu-99 za aseptických podmínek.
Vlastnosti
Čirý bezbarvý roztok.
Technecium-99m má poločas přeměny 6,02 h a emituje záření gama.
Zkoušky totožnosti
Zkoušky na čistotu
Hodnota pH (2.2.3). 4,0 až 8,0.
Radionuklidová čistota. Provede se podle článku Radiofarmaca.
Předběžná zkouška. Slouží k získání předběžného oďhadu před použitím přípravku. Vezme se 1 objemový díl o radioaktivitě 37 MBq a zaznamená se spektrum záření gama za použití NaI detektoru, stíněného olovem o tloušťce 6 mm, umístěným mezi vzorkem a detektorem. Odezv a v oblasti odpovídající fotonům molybdenu-99 o energii 0,740 MeV nepřevyšuje odezvu k referenčnímu roztoku molybdenu-99 o radioaktivitě 371cBq, měřeného za stejných podmínek. Všechna měření se vztahují k datu a hodině podání.
Konečná zkouška. Přípravek se ponechá stát, aby se raďioaktivity technecia-99m snížila na hodnotu umožňující detekci radionulclidových nečistot. Všechna měření radioaktivity se vztahují k datu a hodině podání.
Molybden-99. Zaznamená se spektrum záření gama přeměněné látky vhodným přístrojem kalibrovaným pomocí referenčního roztoku molybdenu-99. Nejvíce zastoupené fotony gama maj í energie 0,181 MeV, 0,740 MeV a 0,778 MeV. Molybdenu-99 s poločasem přeměny 66,0 h odpovídá nejvýše 0,1 % z celkové radioaktivity.
Ostatní nečistoty emitující záření gama. Zaznamená se spektrum záření gama přeměněné látky, aby bylo možno stanovit přítomnost a množství ostatních radionulclidových nečistot. Součet radioaktivity těchto nečistot představuje nejvýše 0,01 % z celkové radioaktivity.
Radiochemická čistota. Provede se sestupná papírová chromatografie (2.2.26), jak je uvedeno v článku Radiofarmaca.
Zkoušený roztok. Přípravek se zředí vodou R na vhodnou koncentraci radioaktivity.
Na papír se nanese 5 µl zkoušeného roztoku a 2 h se vyvíjí směsí objemových ďílů vody R a methanolu R (20 + 80). Papír se usuší na vzduchu a vhodným detektorem se stanoví rozdělení radioaktivity. Ve skvrně odpovídající technecistanovému iontu, která má R Fasi 0,6, se nachází nejméně 95 % z celkové radioaktivity.
Hliník. 1 ml zkoušeného přípravku se zředí vodou R na 2,5 ml a ve zkumavce o průměru 12 mm se smíchají 2 ml tohoto roztoku s 1 ml tlumivého roztoku octanového o pH 4,6. Přidá se 0,05 ml roztoku chromazurolu S R (10 g/l). Po 3 min se tento roztok nezbarví intenzívněji než porovnávací roztok připravený současně stejným způsobem za použití 2 ml základního roztoku hliníku (2 µg Al/ml) (5 µg/ml).
Sterilita. Vyhovuj e zkoušce na sterilitu uvedené v článku Radiofarmaca. Přípravek se může použít před dokončením zkoušky.
Stanovení radioaktivity
Změří se radioaktivita postupem popsaným v článku Radiofarmaca a porovná se za použití vhodného zařízení s referenčním roztokem technecia-99m nebo se změří na přístroji kalibrovaném pomocí tohoto roztoku.
Uchovávání
Viz článek Radiofarmaca.
Označování
Viz článek Radiofarmaca.