Caryophylli etheroleum
Hřebíčková silice
Synonyma. Caryophylli aetheroleum, Oleum Cayophylli, Caryophylli floris aetheroleum
Je to silice získaná z usušených poupat druhu Syzygium aromaticum (L.) MERILL et L.M.PERRY (Eugenia caryophyllus C.SPRING. BULL. et HARR.) destilací s voďní parou.
Vlastnosti
Čirá žlutá kapalina, na vzduchu hnědnoucí. Je mísitelná s dichlormethanem, s etherem, s toluenem a s mastnými oleji.
Zkoušky totožnosti
Základní sestava zkoušek: B.
Alternativní sestava zkoušek: A, viz Obecné zásady (1.2.).
Zkoušený roztok. 20 µl se rozpustí ve 2,0 ml toluenu R.
Porovnávací roztok. 15 µl eugenolu R a 15 µl acetyleugenolu R se rozpustí ve 2,0 ml toluenu R.
Na vrstvu se nanese odděleně do pruhů 20 µl zkoušeného roztoku a 15 µl porovnávacího roztoku. Vyvíjí se v nenasycené komoře toluenem R po dráze 10 cm. Vrstva se suší 5 min na vzduchu a pak se vyvíjí ještě jednou za stejných podmínek. Vrstva se usuší na vzduchu a pozoruje se v ultrafialovém světle při 254 nm. Skvrny zhášející fluorescenci se označí. Hlavní skvrny na chromatogramu zkoušeného roztoku odpovídají polohou a zbarvením hlavním skvrnám na chromatogramu porovnávacího roztoku. Vrstva se postříká anisaldehydem RS a suší se 5 min až 10 min při 100 °C až 105 °C. Pozoruje se v denním světle. Skvrny eugenolu na chromatogramu zkoušeného i porovnávacího roztoku j sou intenzívně hnědofialové, skvrny acetyleugenolu slabě fialově modré. Na chromatogramu zkoušeného roztoku mohou být patrné další skvrny; zejména slabě červená skvrna v dolní části chromatogramu a červenofialová skvrna (β-karyofylen) v horní části chromatogramu.
Zkoušky na čistotu
Relativní hustota (2.2.5). 1,030 až 1,063.
Index lomu (2.2.6). 1,528 až 1,537.
Optická otáčivost (2.2.7). 0° až -2°.
Mastné oleje a zpryskyřičnatělé silice (2.8.7). Vyhovuje požadavkům zkoušky Mastné oleje a zpryskyřičnatělé silice v silicích.
Rozpustnost v lihu (2.8.1 D). 1,0 ml zkoušené látky je dobře rozpustný ve 2,0 ml nebo větším objemu lihu R 70% (V/V).
Chromatogra%cký prolil. Provede se plynová chromatografie (2.2.28).
Zkoušený roztok. 0,2 g zkoušené látky se rozpustí v 10 g hexanu R.
Porovnávací roztok. 7 mg ~karyofylenu R, 80 mg eugenolu R a 4 mg acetyleugenolu R se rozpustí v 10 g hexanu R.
Chromatografický postup se obvykle provádí za použití:
Teplota kolony se udržuje po dobu 8 min na 60 °C, pak se zvyšuje rychlostí 3 °C/min až na 180 °C, při níž se udržuje 5 min, teplota nástřikového prostoru a detektoru se udržuje na 270 °C. Vstříkne se asi 1,0 µl porovnávacího roztoku. Při zaznamenání chromatogramu za předepsaných podmínek se eluují jednotlivé látky v pořadí uvedeném ve složení porovnávacího roztoku. Zaznamenají se retenční časy těchto látek.
Zkoušku lze hodnotit, jestliže počet teoretických pater je nejméně 30 000, počítáno pro pík β-karyofylenu při 110 °C, a je-li rozlišení píků eugenolu a acetyleugenolu nejméně 1,5. Vstříkne se asi 1,0 µl zkoušeného roztoku. Porovnáním retenčních časů píků na chromatogramu zkoušeného roztoku s retenčními časy píků na chromatogramu porovnávacího roztoku se identifikují látky přítomné ve zkoušeném roztoku (nepřihlíží se k píku odpovídajícímu hexanu).
Obsah každé ze tří látek v procentech se stanoví metodou absolutní kalibrace.
Obsah látek v procentech se pohybuj e v rozmezí: (3-karyofylen 5,0 % až 14,0 %, eugenO175,0 až 88,0 %, acetyleugenO14,0 % až 15,0 %.
Uchovávání
Ve zcela naplněných, vzduchotěsných obalech, chráněna před světlem a teplem.
Vzor chromatogramu je uveden pro informaci a jako návod při aplikaci analytické metody. Netvoří součást požadavků článku.