Aquae (15O) solutio iniectabilis
2001
Injekce s (15O) vodou
Je to sterilní roztok [15O]vody pro diagnostické použití. Injekce obsahuje 90,0 % až 110,0 % deklarované radioaktivity kyslíku-15 k referenčnímu datu a hodině uvedeným v označení. Nejméně 99 % celkové radioaktivity odpovídá kyslíku-15 ve formě vody.
Výroba
Výroba radionuklidu
Kyslík-15 je radioaktivní izotop kyslíku, který může být vyroben různými jadernými reakcemi, jako je bombardování dusíku-15 protony nebo bombardování dusíku-14 deuterony.
Radiochemická syntéza
Aby se získal molekulární kyslík-15 z plynného dusíku v terči, přidá se kyslík ve formě nosiče o koncentraci v rozmezí obvykle od 0,2 °Io (VN) do 1 % (VN). ['S0]voda se může vyrobit z ['S0]kyslíku reakcí s vodíkem za použití vhodného katalyzátoru.
Alternativní metodou je výroba ['S0]vody přidáním vodffcu k ozařovanému plynu terči o koncentraci obvykle v rozmezí od 2 % (VN) do 5 % (VN).
Vodní ['S0]pára obsažená v proudu plynu se bud' probublá zásobníkem s obsahem sterilního roztoku chloridu sodného (0,9 g/l), nebo difuzí do tohoto roztoku přes membránový filtr pro dialýzu.
Možnou chemickou nečistotou v ['S0]vodě je amoniak. Může vzniknout bud' katalytickou přeměnou vodíku a dusíku na katalyzátoru, nebo radiolýzou, jestliže se pro výrobu použije alternativní metoda. Ačkoliv tyto nečistoty mohou být účinně odstraněny z plynné fáze patronovým vápnem a aktivním uhlím, mohou proniknout do konečného přípravku. Výrobní systémy a jejich uspořádání vyhovují požadavkům uvedeným v článku Radiofarmaca.
Suroviny
Terčové materiály plně vyhovují požadavkům popsaným v článku Radiofarmaca.
Vlastnosti
Čirý bezbarvý roztok.
Kyslík-15 má poločas přeměny 2,04 min a emituje pozitrony o maximální energii 1,732 MeV s následnou anihilací na gama záření o energii 0,511 MeV.
Zkoušky totožnosti
Zkoušky na čistotu
Hodnota pH (2.2.3). 5,5 až 8,5.
Chemická čistota
(a) Amoniak (2.4.1). 1 ml vyhovuje limitní zkoušce na amoniak (10 /tg /ml).
(b) Dusičnany. K 1 ml zkoušeného přípravku se přidá 49 ml vody prosté dusičnanů R. K 5 ml tohoto roztoku ve zkumavce ponořené ve vodě s ledem se přidá 0,4 ml roztoku chloridu draselného R (100 g/l), 0,1 ml difenylaminu RS a po kapkách za stálého třepání 5 ml kyseliny sírové R. Zkumavka se umístí do vodní lázně zahřáté na 50 °C. Po 15 min není modré zbarvení roztoku intenzívnější než zbarvení porovnávacího roztoku připraveného současně a stejným způsobem se směsí 4,5 ml vady prosté dusičnanů R a 0,5 ml základního roztoku dusičnanu (2 µg/NOj/ml) (10 4tg/ml). Přípravek může být použit před dokončením zkoušek (a) a (b).
Radionuklidová čistota. Vhodným přístrojem se zaznamená spektrum záření gama způsobem uvedeným v článku Radiofarmaca. Spektrum se významně neliší od spektra referenčního roztoku fluoru-18. Referenční roztoky fluoru-18 se získávají od laboratoře uznané oprávněnou autoritou.
Poločas přeměny změřený způsoby uvedenými v článku Radiofarmaca je v 1,9 min až 2,2 min. Nejméně 99 % celkové radioaktivity připadá na kyslík-15.
Přípravek může být použit před dokončením zkoušky.
Radiochemická čistota. Provede se kapalinová chromatografie (2.2.29). Zkoušený roztok. Zkoušený přípravek.
Chromatografický postup se obvykle provádí za použití:
Kolona se udržuje při konstantní teplotě 20 °C až 30 °C.
Nastříkne se zkoušený roztok. Chromatogram se zaznamenává 10 min. Na získaném chromatogramu odpovídá první pík radioaktivitě zkoušeného roztoku, druhý pík odpovídá množství radioaktivity ve formě vody [150]. Z ploch píků na chromatogramu zkoušeného roztoku se vypočítá procentuální obsah [i50]vody. Nejméně 99 % celkové radioaktivity odpovídá kyslíku-15 ve formě vody.
Přípravek může být použit před dokončením zkoušky.
Sterilita. Vyhovuje zkoušce na sterilitu uvedené v článku Radiofarmaca. Přípravek může být použit před dokončením zkoušky.
Bakteriální endotoxiny (2.6.14). Nejvýše 175/V m.j. endotoxinu v mililitru, kde V je maximální podaný objem v mililitrech. Přípravek může být použit před dokončením zkoušky.
Stanovení radioaktivity
Změří se radioaktivita postupem popsaným v článku Radiofarmaca za použití vhodného zařízení a porovná se s referenčním roztokem fluoru-18 nebo se změří přístrojem kalibrovaným pomocí tohoto roztoku.
Uchovávání
Viz článek Radiofarmaca.
Označování
Viz článek Radiofarmaca.